| EmilTraian95 a întrebat:

Am nevoie de niste informatii legate de niste motoare volkswagen ma refer in special la 1.4 TDI 1.9 SDI si 1.9 TDI ( 131, 6 trepte/ 101 cp, 5 trepte ). Ce imi puteti spune despre fiabilitatea acestora? Dar despre consumul urban? Care este cel mai rentabil?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

101, 116, 131cp si parca si unele de 105cp, sunt cu injectie PD. Mult mai sensibile decat ALH. Injectoarele nu duc prea mult (200. 000km am inteles ca sunt garantate), iar turbinele pusca brusc, te lasa cu masina in drum.
116cp si 131cp au si volanta cu masa dubla, adica un consumabil in plus, destul de costisitor.
1.9 SDI si 1.4 TDI, din cate am vazut eu, sunt doar cu pompe clasice (rotative) de injectie, mult mai rezistente.
La consum, un 1.9 TDI ar putea avea consumul foarte mic (sub 6 urban, sub 5 extraurban), dar la fel de bine ar putea fi "obosit", si sa-ti consume 8-9% extraurban, mers incet (am patit).
1.4 TDI sau 1.9 SDI sunt cele mai potrivite pentru conditii de trafic urban.
Insa personal n-as plati taxe de 1.9, pentru 65cp, pe un Polo. La motor 1.4 am in jur de 60 de lei/an impozitul, pe cand la 1.7 platesc 150 lei/an... Nu prea renteaza, cand poti avea aceeasi putere ca si 1.9 SDI, din 1.4 TDI.

| OldSoul a răspuns:

Despre cele 1. 9TDI, pot sa spun ca cel de 101cp este unul destul de economic, dar nu se compara la demaraj cu cel de 131.
Cat despre fiabilitate, nu stiu la ce motoare te referi tu, dar cele tdi de pe B5.5 (Awx/avf 131cp, avb 101cp) duc lejer peste 400.000.

| Sofer a răspuns:

Daca ar fi sa imi cumpar iar volkswagen as lua 1.9 TDI ALH 90 CP sau 1.9 TDI 110 CP AHF ii mai pui si chip si ajungi aproape la 140 cp de la 110 cp

| EmilTraian95 explică (pentru Sofer):

Vreau sa mi iau seat ibiza 2003-2008