| andreasdolr99 a întrebat:

Am nevoie de un sfat cum dezaburesc parbrizul pe interior mentionez ca nu am căldură si nu pot vedea nimic pe vremea asta.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amintiri de pe vremea Daciei 1310:
1. laveta pentru geamuri. O iei in mana si iti faci vizibilitatea. De precizat ca trebuie aproape zilnic sa stergi geamul cu o solutie, altfel nu mai vezi nimic nici dupa ce dai cu laveta.
2. tratamentul cu spuma de ras, foarte multi au zis ca functioneaza, dar asta in cazul in care ai totusi un minim de dezaburire la masina.

Revenind in prezent: eu las clima pe auto (porneste singura AC la nevoie), si apas uneori pe butonul de dezaburire parbriz, care sufla mai cu putere. Imi dezabureste foarte repede. Daca dezactivez AC-ul din meniu, mi se aburesc geamurile si in mers, e horror.
Alt hint: majoritatea Fordurilor Focus si Mondeo au parbrizul incalzit, se dezabureste in cateva secunde, la apasarea butonului.

Vezi ce faci, ca poti primi cel putin amenda de la politie, daca esti depistat in trafic fara vizibilitate prin parbriz si geamurile laterale fata.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Rezolva caldura, e infiorator sa conduci iarna fără căldură.

| Simpatic a răspuns:

De ce nu ai caldura?
Pai este periculos ca iarna sa mergi fara un sistem care dezabureste, fie ca vorbim de clima, AC etc
Nu as merge cu o masina care nu este dotata cu minimul necesar a conduce in siguranta.
Ce vei face vei sterge parbrizul in merg cu o carpa? oricum va aburi din nou

| KovacsB a răspuns:

Eu il dezaburesc doar cu AC.in 10 secunde este limpede.

| Standt a răspuns:

Azi ziceau la radio ceva de aerul conditionat. Il pornesti si se dezaburesc.

| GeorgeCazan a răspuns:

Mai bine o lași în parcare. Așa poate salvezi pe cineva sau poate pe tine. Te joci cu soarta dacă conduci o astfel de mașină, mai ales iarna.
Nici nu vreau să mă gândesc cum poți sa conduci mașina așa în orb.

Aș scris mai multe și nu de bine, dar astăzi ai noroc că sunt în toane bune.

| Motisor a răspuns:

Am pățit și eu, mergeam cu o cârpă în mână și cu cealaltă conduceam, la 10 secunde mai ștergeam parbrizul?, nu am găsit altă soluție decât să dau mașina la fier vechi, am auzit că cică dacă dai geamurile cu spumă de ras nu se mai face aburi, vezi și tu poate merge.

| Koria8219 a răspuns:

Tine un geam putin deschis. Se egaleaza temperatura.