| 31957319 a întrebat:

Am nevoie mare de unraspuns rapid...
La masina avem 12v...
-daca pun un led ( adica daca il leg la baterie il ard )
- cate leduri ar trebui sa pun ( in serie desigur) sa nu se arda.
Nu imi dati verianta cu rezistentze caci am rezistentzele dar nu am pistol de lipit,
Astept un raspun rapid. ( leduriile sund leduri normale 0.5 mm nu este nimic mai special )

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

La 12V merg cel putin 4 leduri...
Varianta cea mai buna este sa pui cu rezistenta de limtare si poti pune si un singur led, sau poti incerca sa pui un potentiometru in serie si in felul asta poti regla intensitatea luminoasa (daca vrei sa se aprinda mai tare sau mai slab).
Mult succes.

| 31957319 explică (pentru ionutz03):

Tare ideea. Multumesc...

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Poţi pune şi un singur LED cu rezistenţa serie necesară. La un LED care are nevoie de o intensitate curent : 20 ma la 12 V pune o rezistenţă serie de 470 ohmi.
Funcţionează şi cu rezistenţă de 1 K ohm dar intensitatea luminoasă va fi ceva mai mică.

| AnghelB a răspuns:

5-6 led-uri in functie de culoare, iar la masina avem o medie de 13, 5 volt.