| IuLYaN17 a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti cate leduri(de bricheta) as putea pune la o baterie AAA,facand legatura in serie,fara nici o siguranta, sa lumineza ceva, fara se se arda?

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

La o singura baterie AAA (1, 5v) nu se poate lega nici macar un led. adica se pozte, dar intensitatea luminii o sa fie foarte slaba. ai nevoie de cel putin 2 beterii pentru a lumina cat de cat ok.

1 răspuns:
| adych a răspuns:

Uita-te cate baterii are bricheta si aduna voltii si afli ce consum are un led apoi te uiti la bateria AAA si imparti voltajul ei la consumul ledului si gata ai raspunsul big grin, nu am baterii mici sa iti fac eu calculul scuze