| Diavolulestefemeie a întrebat:

Buna,
imi spuneti va rog frumuos o propoziţie cu "iii" şi una cu"i-i"
Multumesc astept unraspuns cat mai rapid

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| Ramona1 a răspuns:

Cum poti sa acorzi funda unora care despart pronumele? La ei forma care de fapt se scrie asa"Îi"( cui? lui Îi i), acum a ajuns sa se desparta.Nu te duce la scoala cu astfel de exemple ca s-ar putea sa incasezi o nota proasta.Cel cu 3 de i, e bun.Dar al doilea in nici un caz.

| dyonline88 a răspuns:

Copiii vecinei noastre sunt foarte respectuosi.
Toti catelusii sa i-i duci fetei de peste drum.

| Lecabel a răspuns:

Copiii se joaca in parc (iii)

Asociatia culturala "Junimea" a luat fiinta (ii) la Iasi in 1863.

| Banannie a răspuns:

Nu e bun raspunsul pe care l-ai ales. Doar cel cu "iii" celalalt e un pronume in dativ care sub nici o forma nu se desparte.

| Ciuuf a răspuns:

Copiii sunt educati.
-Da, i-i accept cererea de prietenie!
Funda?

| Diavolulestefemeie explică:

Multumesc

| flavia002 a răspuns:

Copiii merg in parcul inflorit.
Lui Ana i-i somn.