| anonim_4396 a întrebat:

Am niste probleme la un fiat punto din '98, benzinar.
Eu sunt incepator, am permis de 2 ani dar de la examen, nu am mai pus mana pe volan, asa ca nu stiu daca problema e de la masina, sau de la mine ca nu schimb bine vitezele.
1. Nu intra in treapta 1, doar cand se opresc rotile, uneori intra si din mers dar greu.
De exemplu, daca sunt in treapta a 2-a si vreau sa opresc in cativa metri, trebuie mai intai sa opresc rotile din miscare si apoi sa schimb a1a, sau trebuie sa schimb a1a cand incetinesc si apoi sa opresc rotile din miscare?
2. Cand iau piciorul de pe acceleratie se aude un sunet, parca se freaca ceva incontinuu. Mentionez ca sunetul se aude si cand apas ambreiajul, si numai la viteza mica.
Dau funda pentru cine ma ajuta, multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Clausd10 a răspuns:

1. Treapta 1 e doar pentru pornire de pe loc. In alte situatii la viteza redusa, folosesti treapta a 2-a. Altfel, rupi cutia de viteze. Deci ca sa opresti in cativa metri, franezi, apoi, dupa ce masina e oprita, ca sa pleci din nou, bagi in treapta 1 si pleci. Nu schimbi in treapta 1 ca sa incetinesti. Aia e frana de motor, iarna, prin oras, ca sa nu derapezi, dar e alta mancare de peste.
2. Descrie mai in amanunt zgomotul, e metalic sau... nu stiu, continuu, alternant... Succes.

| anonim_4396 explică (pentru Clausd10):

Nu e metalic, se aseamna cu sunetul acela cand trece lama unei drujbe prin lemn, ca sa zic asa.Si da, e continuu dar numai la viteza mica se aude.

| Clausd10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la un mecanic. Poate fi grav

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva normal sa nu intre in treapta I atat timp cat masina e in mers. asta e o chestie de baza care se invata la scoala de soferi