| robby007 a întrebat:

Am o Aprilia RS 125 pe care vreau sa o inmatriculez. Ea a fost inmatriculata in Italia cu acte de 50, dar ea este de 125. La ea am doar cartea de identitate. In carte scrie ca motorul este de 50cmc, dar pe tablita de pe cadru scrie ca este de 125cmc. Seria se potriveste. In carte este doar un 0 sau un O in plus, dar in rest seria se potriveste perfect. Am intrebat pe cineva in legatura cu asta si a zis ca nu e nici o problema. Intrebarea mea este: O sa am probleme la RAR? Imi pot face ei alta carte de identiate buna?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cate stiu eu, nu este necesara carte de identitate romaneasca (eliberata de RAR), pentru mopede.
S-ar putea sa iti fie suficienta o traducere legalizata a cartii de identitate din Italia, pentru a inregistra motocicleta ca moped, la primaria de care apartii.
S-ar putea insa sa ma insel, intereseaza-te cel mai bine direct la primarie, si arata-le actele pe care le ai.