| florian_1947 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un ATV de 125cmc. Peste tot pe net scrie ca se poate inmatricula optional. Dar totusi e de 125cmc. Trebuie sa il inmatriculez pana la urma? Vreau un raspuns de la o persoana cu experienta.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, îţi trebuie carnet categoria B şi da, trebuie să-l înmatriculezi pentru că şi pe la ţară tot drum public se cheamă. Asta în teorie, în realitate, ştiu mulţi oameni care circulă fără carnet cu automobile pe la ţară şi nu-i întreabă nimeni de sănătate.
Depinde de şeful de post.
Ah... că veni vorba de şeful de post (poliţistul din sat), mergi şi întreabă-l pe elwinking.
Noroc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa-l inmatriculezi, daca vrei sa circuli cu el pe drumurile publice. Numai mopedele si alte vehicule(cum sunt tractoarele forestiere) nu se inmatriculeaza, acestea doar se inregistreaza la primaria localitatii de domiciliu. Inmatricularea este prevazuta in OUG 195/2002 si Ordinul MAI nr. 1501/2006. Numai bine!

| florian_1947 explică:

Si daca vreau sa circul cu el doar la tara mai trebuie sa il inmatriculez sau tot asa trebuie sa il inregistrez la primara localitatii de domiciliu? Sau daca trebuie sa il inmatriculez totusi trebuie sa dau de carnet?