| chioscuta a întrebat:

Am o drujba mai noname asa este harder pn3800.Problema este ca nu o pot porni singur ci atunci cand dau la sfoara si incepe sa o ia trubuie sa imi accelereza cineva ca altfel n-o ia sau daca o ia moare imediat.Atunci cand o tin la relanti, la fel moare.atunci cand tai un bustean de grosime medie la fel moare.Ce reglaje se pot face am incercat doar din suruburile hsi l, le-am strans la maxim apoi am desurubat 1.5 ture, la amandoua.Se simte ceva cand umblu pe acolo dar merge tot innecata si la fel moare in lemn si moare la pornire si la relantiu.Mi s-a mai intamplat de cateva ori sa-mi moare si atunci cand o accelerez, iar atunci imi angreneaza mai greu lantul.Mentionez ca drujba este cumparata de cateva saptamani de lemne, am taiat 9 metrii steri de lemne, iar la ultimii 2 m-am chinuit groaznic.Primi 9 metrii s-au mai precis primii 6-7 metrii i-am taiat lejer.Mai mentionez si faptul ca se incinge foarte tare si scoate fum cand o accelerez mai tare ca sa nu moara, cel putin ultimii metri i-am taiat cam in forja.Am desfacut capacul de la bujie si acolo am gasit filtrul de aer cu rumegus pe el, cam peste tot e rumegus.Ce pot face?

1 răspuns:
| Broadband a răspuns:

Pai iti dai seama ca o drujba de firma husqvarna sau stihl nu-ti va face asa ceva mai ales noua. de aia si firma noname. cred ca nu se alimenteaza cum trebuie, carburatorul poate fi infundat, benzina poate are sau a avut apa in ea si a ramas in carburator, filtrul trebuie curatat cu apa calda si sapun intr-un lighean il clatesti si il lasi la uscat asa fara sa-l usuci tu sau sa-l stergi, apoi dupa ce s-a uscat il montezi. daca iti moare cand o accelerezi inseamna ca ai dat consumul prea mare si se inneaca sau nu se alimenteaza cum trebuie, ii vine benzina putina. daca e cumparata de cateva saptamani si e noua e normal sa scoata fum mai mult si sa nu te lasi pe ea in lemn cand e noua ca strici ambreiaju, eu dupa fiecare taietura de lemne desfac tot la drujba si o curat, lama, lant, capace, filtrul ma uit sa vad daca e murdar, o sterg de praf, rumegus si apoi o pun in magazie/camera unde o depozitezi, daca nu tai lemne curand, 2-3 saptamani e bine sa golesti toata benzina din rezervor sa nu stea in ea degeaba. daca se incinge ia o pauza de 5-10 minute o lasi sa se raceasca si te apuci din nou de taiat. racirea e prin aer asa ca se incinge foarte repede motorul mai ales la niste busteni de 40-45cm diametru. deci asta cred ca nu se alimenteaza cum trebuie daca zici ca moare cand o accelerezi, am patit asta cu un scuter si am umblat la consum si nu mai face merge bine dar a si crescut putin consumul big grin