| anonima3389 a întrebat:

Am o intrebare doar pentru cei care sunt 100% siguri. asigurarea obligatorie la masina (rca) trebuie facuta doar pe numele proprietarului masinii? sau poate fi facuta si pe alt nume?

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Poti sa faci pe numele tau dar in vederea inmatriculari si atuncea este nevoie sa pastrezi numerele chiar daca ulterior o inmatriculezi!

| einsteinchen a răspuns:

Pe numele proprietarului autovehicolului, neaparat.
Chiar daca ai procura pentru utilizarea masinii tot pe numele lui trebuie facut RCA-ul.

| BitKode a răspuns:

Pe numele proprietarului

| anonima3389 explică:

Dar atunci unii de ce zic ca nu conteaza? si rca-ul acopera daunele celuilalt..deci nu ale mele, asa ca nu vad de ce ar trebui sa fie neaparat pe numele proprietarului...

| suntserios a răspuns (pentru anonima3389):

RCA il faci obligatoriu pe numele proprietarului masinii.
A fost la un moment dat o propunere ca fiecare sofer sa aiba asigurarea lui obligatorie, dar nu sa mai discutat nimic.

E logic, sa fie pe numele proprietarului ca doar asiguri masina, care la randul ei e proprietatea cuiva

Răspuns utilizator avertizat