| Eugeniusu a întrebat:

Daca mi-a expirat asigurarea masinii, pot merge la alt sediu de asigurari sa mi-o reinoiesc? Pentru ca sediul unde mi-a fost facuta prima data este departe, si am unul in apropiere. Si inca o intrebare, trebuie sa merg doar cu asigurarea si talonul masinii? Asigurarea este pe numele tatalui meu, dar pot sa o fac si eu, nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face asigurarea RCA la orice firma de asigurari care are dreptul sa incheie aceasta asigurare, indiferent la ce firma s-a facut actuala asigurare.
Poti face si tu asigurarea daca esti utilizator legal al masinii, de ex. daca figurezi si tu pe certificatul de inmatriculare a masinii sau ai incheiat un contract de comodat, de inchiriere, etc.
Daca nu esti utilizator legal atunci trebuie sa ai o procura speciala de la tatal tau, prin care esti imputernicit expres sa inchei asigurarea in numele tatalui tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O faci online si scapi de o grija, chiar nu conteaza unde e facuta