| Gangzbang a întrebat:

Am o intrebare, la motocicletele cu motor de 50cmc iti trebuie carnet?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E permis de conducere in toata regula nu atestat si la ce are el nevoie e suficient categoria AM.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de pemris de conducere, in cazul tau categoria AM care se ia incepand cu 16 ani

| iulian91 a răspuns:

Ai nevoie de atestat.subcategoria A1 si poti conduce motor pana in 125 cmc parca.

| Gangzbang explică (pentru iulian91):

Multumesc, dar precizez ca nu am 18 ani, undeva pe la 16 ani (15 in prezent) m-ar interesa achizitionarea unei motociclete de 50cc, risc o amenda, un dosar penal, ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Gangzbang):

Dosar penal si pentru tine si pentru cel pe numele caruia este mopedul, adica probabil parintii

| Madalin_Dragos_1998 a răspuns (pentru Gangzbang):

Eu stiu ca de la 16 poti conduce si cum a spus iulian e un atestat care se da dupa un trecerea examenului

| Gangzbang explică (pentru suntserios):

Deci ar trebui sa ma gandesc la un scuter cel mult, asa-i? nu la o Yamaha Tzr 50. ( vise ). thinking ma cam bate codul asta rutier.

| suntserios a răspuns (pentru Madalin_Dragos_1998):

Nu e niciun atestat e permis in toata regula.

| suntserios a răspuns (pentru Gangzbang):

Yamaha tzr 50 sau scuter tot acelasi lucru e, tot permis categoria AM si 16 ani impliniti ai nevoie. Conform noului cod rutier conducerea oricarui vehicul cu motor necesita permis de condurere altfdel este infractiune

| Gangzbang explică (pentru suntserios):

Imi poti da adresa ta de facebook daca doresti? sau de messenger, sa ma lamuresti si pe mine...
https://www.facebook.com/sorin.baws
Asta-i adresa mea.

| suntserios a răspuns (pentru Gangzbang):

Ce sa te mai lamuresc. lucrurile sunt clare, pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis. primele categorii le iei la 16 ani si anume AM, A1 si B1.

Ai aici detalii

http://www.pdc.ro/......se-auto-94

| Gangzbang explică (pentru suntserios):

Deci, odata pentru totdeauna, la 16 ani dupa ce dau atestatul, pot conduce o Yamaha Tzr 50/Aprilia Red Rose50/gilera dna, dns sau nu? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Gangzbang):

In primul rand nu dai atestat ci examen si iei permisul.
In al doilea rand daca se incadreaza la categoria pe care o dai AM sau A1 da o poti conduce. Yamaha aia cred ca are 50cmc deci se incadreaza la AM

| Gangzbang explică (pentru suntserios):

Ok, multumesc mult!

| suntserios a răspuns (pentru iulian91):

E permis de conducere in toata regula nu atestat si la ce are el nevoie e suficient categoria AM.