| CreaţaWsz a întrebat:

Am o intrebare pentru soferi. Am si eu o nelamurire, o intrebare care nu-i dau de cap. Intr-un sens giratoriu in care se merge dupa regula prioritatii de stanga, cand se intalnesc 4 masini in acelasi timp in intersectie cine trece primul? Ca fiecare ii da prioritate de stanga la cel de langa el si ala de langa el la celalalt si tot asa. Nu-i gasesc raspuns la intrebarea asta si am intrebat si mai multi soferi si nu stiu nici ei.
P.S. Nu vreau raspunsuri gen : "Nu o sa se intample asta". Eu zic daca se intampla vreodata sa fie aceasta situatie.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cele patru sunt intrate deja in giratoriu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Interpretezi gresit acea prioritate. Nu e prioritate de stanga pur si simplu se acorda prioritate celor aflati deja in sensul giratoriu. daca 4 masini vor deodata sa intre in sens teoretic vor intra deodata (ca nu li se intersecteaza traiectoriile) sau primul care intra are prioritate.

daca vrei o dilema de genul gandeste te la o intersectie nedirijata in cruce unde se aduna 4 masini si fiecare da prioritate de dreapta. e mult mai plauzibila situatia asta si se rezolva la "mica intelegere"

| dannyel86 a răspuns:

Situatia pe care ai construit-o tu nu stiu daca exista in tara noastra sau in lume, dar poate fi o exceptie. Trebuie sa facem cateva corecturi: prioritatea e de dreapta, si nu de stanga. Iar intr-un sens giratoriu traficul e, de cele mai multe ori, dirijat prin indicatoare si semafoare. Dar, presupunad ca e nedirijata, cum vrei tu, cred ca primul care va intra in intersectie va fi cel care va vira prima la dreapta, intrucat nu se intersecteaza cu nimeni si nici nu risca sa blocheze traficul. El ar fi primul care ar iesi cel mai repede din intersectie, pentru ca e obligat sa circule cat mai aproape de partea dreapta a carosabilului. Parerea mea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru dannyel86):

" prioritatea de stânga
, se aplică în intersecţiile
cu sens giratoriu, având prioritate vehiculele
care circulă în sensul giratoriu faţă de cele care
urmează să pătrundă în intersecţie"

| ombladon a răspuns (pentru dannyel86):

Cum sa dai prioritate de dreapta in giratoriu?laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru ombladon):

Am corectat doar ca prioritatea e de dreapta, in general, si nu de stanga. N-am facut referire strict la sensul giratoriu.

| ombladon a răspuns (pentru dannyel86):

Daca aici se vorbeste de sensul giratoriu, ce treaba are proiritatea de dreapta?

| dannyel86 a răspuns (pentru ombladon):

In intrebare se vorbeste de prioritate de stanga. Citeste intrebarea cu atentie!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu exista nicio regula a prioritatii de stanga. Daca ai sa citesti in legislatie ai sa vezi ca in sensul giratoriu au prioritate masinile care au patruns deja in interesectie (si logic, vor veni din stanga ta). Cu alte cuvinte, cine intra primul ala are prioritate, nu conteaza de unde intra.
http://adevarul.ro/......index.html

| MariusF23 a răspuns:

Ala care e taximetrist. Sau cocalar cu BMW.