| vladeusebiu a întrebat:

Sal TPU. Am o intrebare. Avem o intersectie cu cate o banda pe sens Un autovehicul X are verde la semafor si vrea sa vireza stanga acorda prioritate vehiculelor din sens opus ce merg inainte si se intalneste cu un autovehicul Y din sens opus care vrea sa faca dreapta acesta avand verde intermitent intrebarea e Cine trece primul vehiculul Y sau X. Sper ca am formulat pe inteles tuturor.Multumesc.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu am auzit de verde intermitent.Dar in acest caz se aplica prioritatea de dreapta.Cel care vireaza stanga (X)are prioritate fata de Y.Pentru ca vine din dreapta lui Y.

| kurinkita a răspuns:

Se aplica prioritatea de dreapta.

@darrio2007: exista verde intermitent, sunt acele anexe ale semafoarelor care indica doar directia spre dreapta si clipesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cine se incadreaza primul in banda. Practic vorbind, cel care vireaza la stanga intra in banda inaintea celui care vireaza la dreapta, deci Y va trebui sa-i dea prioritate.
De multe ori intersectiile cu verde intermitent, au si refugiu pentru cei care fac dreapta, iar la iesire din acel refugiu exista doar banda pe care X s-a incadrat deja, cu cativa metri mai inainte. In acea situatie, nu mai conteaza de unde a venit X, Y trebuie sa-i dea prioritate, ca sa intre si el in acea banda.

| LadyLilith a răspuns:

Culoarea semaforului se respecta cu prioritate.

| vladeusebiu explică:

Http://postimg.org/image/6q2kziqh1/
Deci masina verde face dreapta avand verde intermitent si masina albastra are verde complet care trece primul?

| suntserios a răspuns (pentru vladeusebiu):

Insa ce zici tu acolo nu prea se poate intalni intro situatie reala zis eu. Nu apare verde intermitent pe strazi cu o singura banda.

Oricum in cazul rau verdele intermitent e cam irelevant ambele masini avand si verde complet. Daca masina verde vine de pe o strada unde semaforul e rosu si are verde intermitent atuni trebuie sa dea prioritate celor cu verde complet.

| vladeusebiu explică (pentru suntserios):

Nu esti sofer? se poate intalni masina verde are semafor normal si inca o casuta langa cu verde intermitent doar pentru dreapta.semaforul normal fiind pentru inainte sau stanga.Mai sunt situatii de genu cand e cu cate 2 benzi pe sens atunci ala cu verde intermitent ia B1 si ala verde complet ia B2.

| suntserios a răspuns (pentru vladeusebiu):

mai citeste odata atent ce am scris, al zis ca nu gasesti situatia asta pe strazi cu o SINGURA banda pe sens.

Ce scrie acolo ti am zis si eu.

| vladeusebiu explică (pentru suntserios):

Se gaseste si pe strazi cu o banda pe sens