| Nicusor_2168 a întrebat:

Am o masina inmatriculata in Romania din 2009 si as vrea sa o vand sau sa o dau la schimb numai ca pe certificat de inmatriculare este o mentiune ca masina respectiva sa furat din italia la data de... intrebarea mea este urmatoarele pot sa o vand adica sa fac un schimb de masini cu altcineva

Astept niste sfaturi de la cineva care a fost in situatia ca a mea.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Din 2009 pana acum fapta s-a prescris, si daca este pe numele tau o poti vinde ca pe orice alta masina, fiindca inseamna ca nu tu ai furat-o si poate ti-a fost furata tie si ai recunperat-o sau multe alte chestii de genul asta, dar sa fie pe numele tau si totul se poate face, eventual consulta un jurist inainte sau intra pe un forum de avocatura si iti spun cei de acolo demersurile exact!

4 răspunsuri:
| cossmy a răspuns:

Daca a fost furata inseamna ca nu se poate iesi cu ea din tara... daca a fost furata in 2009, fapta s-a prescris, asa ca probleme nu pot fi in Ro. Insa nu cred ca vei reusi sa gasesti cumparator sau sa o dai la schimb cu problema asta. Cel mai bine e sa o dezmembrezi...

| noi3 a răspuns:

"masina respectiva s-a furat"...
draguta de ea. s-a luat singura ca nu-i mai lacea de proprietar si a plecat.

acum pe bune, daca cel caruia ii vinzi masina sau ii propui schimbul nu are nicio problema atunci e ok.
cauta unu' care sa nu fie orgolios happy
succes in vanzare.

| Nicusor_2168 explică:

big grin Nu credeam ca o sa aud o aberatie mai mare ca asta sa dezmembrezi o masina noua din 2008, si de iesit din tara se poate iesi cu ea, propietarul masini sunt eu ca propietar numai ca la mentione scrie acesta chestia cu furatu din tara anume, masina arata super

| lungu_4349 a răspuns:

Nu cred ca poti sa o vinzi deoarece daca o sa vada cineva ca masina a fost furata din Italia nu cred ca o s-o mai cumpere. Bine depinde acum cum arata masina si poate o sa fie fascinat de ea si nu o sa mai conteze daca a fost furata din Italia. Asta este parerea mea. Sper ca te-am ajutat si daca vrei da-mi funda. Doar daca ti-am fost de folos. Bafta si numai bine.