| Liviuliviu93 a întrebat:

Am o mica intrebare: daca masina ruleaza in viteza a 4-a, de exemplu, se poate cobori direct in treapta a 2a, fara a se trece prin toate? Afecteaza asta cumva masina?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate.
De altfel este des practicata, sa cobori intr-o viteza inferioara, ca sa-i dai zvac (putere) la masina, cand doresti sa depasesti.
Dar lucrul acesta trebuie sa ti-l explice instructorul de la scoala de soferi, cand ai facut orele de condus.
Dar ai grija cand faci manevra sa o faci rapid si totodata sa calci ambreiajul pana la fund, simultand, ca sa nu-l rupi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate stiu eu, da, daca nu e pus ambreiajul, iar viteza scade destul cat sa nu "ph00ta" cutia de viteze

| danbnz a răspuns:

Da, daca esti pe franare si viteza masinii se incadreaza in plaja de turatii a vitezei a 2-a.