| BaiatAnonim7226 a întrebat:

Am o problema cu o motocoasa, am mers sa tund iarba si prima data i-am pus benzina, dupa ce am ridicat-o de jos de pe iarba fara sa imi dau seama i-a cazut filtrul de la carburator cu tot cu acel plastic care il tinea, am mers asa 5 minute cu ea si s-a oprit la un moment dat, am lasat-o sa se raceasca, i-am pus filtru inapoi dar cand am incercat sa o pornesc tragand de acea ata am observat ca e blocat, adica nu mai pot trage de ata, cum as putea sa rezolv?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a gripat motorul, probabil.
Nu stiu daca lipsa filtrului e problema, sau mai degraba uleiul prost/insuficient.
Desfa cilindrul, vezi in ce stare e. Probabil segmentii au iesit din locas, si asa s-a blocat. Daca cilindrul nu e foarte zgariat, merge refolosit, eventual slefuit (honuit), dupa care pui segmenti noi, poate cu o cota mai mare (daca se gasesc).

| BaiatAnonim7226 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am desfacut-o deja si am observat ca segmenti sunt largiti dar nu inteleg de ce nu se invarte arborele, si fara cilindru

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru BaiatAnonim7226):

Inseamna ca de la ambielaj e problema. Scoate-l si pe el.

| BaiatAnonim7226 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar pare in stare buna ambreajul, il scot se ce fac cu el?
Adica arborele se misca foarte putin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru BaiatAnonim7226):

De ambielaj am zis eu, adica asta
https://s.cdnmpro.com/......386468.jpg

| BaiatAnonim7226 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ala stiam ca e arbore cotit, dar mersi, o sa incerc si revin dupa

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema cu produsele comercializate, relativ ieftine, este ca sunt facute de firme necunoscute, care n-au nici reprezentanta /service in Romania.
In cazuri mai fericite, daca aparatul este inca in garantie, atunci vanzatorul il schimba.
Daca se strica in afara perioada de garantie, atunci nu mai gasesti piese de schimb. Ca urmare, unica solutie este sa-ti cumperi un aparat nou.

| ValentinGabi a răspuns:

Poate nu i ai pus benzină preparată si doar simplă, totuși dacă ai garanție te duci cu ea si o repari de unde ai luat o să vezi ce are