| Usernaam16 a întrebat:

Bună ziua, am cumparat o motocoasa RURIS DAC 410 (nouă) și după 2 ore de funcționare s-a oprit și alimentarea cu benzina s-a oprit, nu mai ii vine benzina in carburator, cum aș putea sa rezolv? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| VanillaQ a răspuns:

Buna ziua,
Lucrez la un magazin de scule, de obicei cand se vand astfel de aparate, se face prima pornire in magazin si iti explica pana la cel mai mic detaliu, poate nu ai facut anumiti pasi corecti dar nu este vina ta din moment ce nu ti s-a explicat (probabil). Avand in vedere ca sunt obligati sa iti ofere garantie, du-l inapoi sau suna-i sa faca cerere de retur de la curier sa ti-l repare la service-ul lor autorizat.
Succes!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Foarte simplu, la magazinul de unde ai cumparat-o, care este obligat sa iti acorde garantia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O bagi inapoi in ambalaj si ii dai retur cu viteza.
Pe internet nu se face mecanica, iar jucaria ta e in garantie, nu ai voie sa te bagi in ea.

| zilog a răspuns:

Vezi poate e infundat scoate furtunul din carburator si sufla cu gura poate e un gunoi
vezi sa nu aibe o sita in rezervor care poate e plina cu rugina de pe peretii rezervorului

Vrzi sa nu aibe vrr-u robinet infundat

apoi dca porneste pune 2 cuburi de zahar in benzina

| Usernaam16 explică (pentru zilog):

Dacă bagi zahăr o Strici

| zilog a răspuns (pentru Usernaam16):

Nos turbo turbo

| Digikey a răspuns:

Ai facut amestec 27/1 cu benzina buna cu ulei ruris?
Apoi ai amestecat bine sticla?
Am una identica care merge brici.
Trebuie facut rodajul cam doua rezervoare de benzina sa mearga la ralanty fara sa lucrezi cu ea.
Apoi sa faci pauze la jumatate de ora pentru racire cand lucrezi efectiv cu ea fara sa o accelerezi prea tare la inceput.
Esyte o scula hobby nu profesionala.