| andrei23ree a întrebat:

Am o problema la bicicleta roata din fata face un joc (se misca ) si este optata si trage stanga ce sa fac.......cand merg cu ea scartaie foarte tare si am dat o cu ulei ce sa fac?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum este, mă? Optată?
La ax are niste bile sau casete cu bile. Mai trebuie strans acolo, nu tare, pana nu ma are acel joc. Si se da cu vaselina nu cu ulei.Tot acolo.
Pare sa fie un jaf de biclă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Jocul (cum a spus si darrio2007) se regleaza din strangerea piulitei de la butuc. Nu trebuie stransa prea tare ca atunci merge greu. Asta se invata facand, capeti un simt al reglajului. Cat despre faptul ca face opturi roata aia se regleaza din spite, pe un banc de lucru sau pe furca, cu creta. Pe vremea mea nu erau bancuri de lucru si de aia se facea cu creta. Unde atingea creta janta strangeai spitele din partea opusa, unde nu atingea le strangeai pe cele dinspre creta. Repetai operatiunea pana creta nu mai atingea nicaieri sau facea o linie continua. Si asta se invata. Noi ne uitam cum facea vecinul si apoi incercam noi pana reuseam.

| cfrtobias a răspuns:

Dus la service de bicicleta