| DEQ a întrebat:

Am o problemă la un G3 1.6 GT

Ca ii pe benzina, ca ii pe gaz, ca ii rece, ca ii cald motorul, ca ii la relanti, ca ii în turație se aude un zgomot, un fel de bătaie foarte scurtă undeva în zona delcoului, delcoul ii pus bine, ii la locul lui, nu se mișcă și totuși are o bătaie și motorul nu merge uniform, ca și cum ar merge doar în 3 pistoane, dacă o accelerez brusc parca se îneacă și nu urca în turații, în mers face la fel, smâceste de mi și frica sa ies în intersecții cu ea câteodată, face ca toți dracii. Oare ce ar putea fi?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in capacul delcoului nu sunt urme de lovituri, problema ta e probabil una din astea:
-o fisa sau o bujie defecta
-avans reglat necorespunzator
-clapeta de aer blocata/incarcata
-o supapa nu etanseaza
-distributia e prea slaba, sau a sarit 1-2 dinti
-sonda lambda trebuie schimbata.