| anonim_4396 a întrebat:

Va salut.
Am și eu o problema și nu ii găsesc rezolvarea, poate a mai pățit cineva.
Ford focus MK2 1.8 benzina 125 cp.
Mașina o am cam de 2 săptămâni și cam de 4 zile are următoarea problema.
Prima cheie pornește,scad turațiile și moare motorul.
A doua cheie pornește imediat,dar nu merge ok la relanti fluctuează turațiile.
Daca accelerez ușor se tureaza ok,daca apas accelerația mai brusc parca se îneaca (nu știu sigur cum sa zic).
Au fost schimbate următoarele piese până acum clapeta de accelerație, egr, injectoare și bujiile.
A mai pățit cineva așa?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo in service sa o repare ei

| relian a răspuns:

Verifica pompa de brnzina, aia din rezervor, cealalta de presiune, vezi de vine benzina. Verifica filtru de aer, vrifica daca vine curent la bujii.
Nu exista sa nu-i dai de cap.Ce meseriasi is aia daca nu-s in stare sa repare o masina? Du-te in alta parte la unia care se pricep.
Lumini la bord aprinse are? Check engine e on sau off?

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Exact la fel si fostul sot tot asa pățea, acelasi model aceeasi problemă. Am dus-o la service ia schimbat tot, tot.
Avea o defectiune la motor de a trebuit sa-l schimbe si pe ala.

Incearca la mai multe service-uri. Dar profi nu amatori.

Părerea mea.

| Adinandrei a răspuns (pentru Ancadorinapascale1993):

Ideea era ca am fost si nu gaseste.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns (pentru Adinandrei):

Ati fost prin ploaie cumva?
Poate a luat apa la motor sau ceva.
Dar ca idee, din ce an este? Ca vechitura tot veche ramane poti sa inlocuiesti din ea tot aia e...