| thebest11 a întrebat:

Am o problema la un mercedes a170 1.6 benzina porneste dar cand ating pedala de acceleratie moare motorul...pe tester nu da nnicio eroare

7 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Scoate mufa de la debitmetrul de aer si vezi daca merge. Daca merge imi esti dator cu o bere. O, debitemtrul de aer e minunea aia aflata intre filtrul de aer si galeria de admisie. Bafta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 13):

...si daca merge bine fara el, sa cumpere altul.
Eu zic sa se uite si la turatia la care porneste motorul... Daca porneste direct sub 1000rpm, si tremura ca o Dacie pe GPL, e clar ca nu mai functioneaza socul automat, si de acolo mersul prost la rece. Cand accelereaza, ii da foarte mult aer, fata de cat suporta un motor rece, si se opreste instant.
Alta problema ar putea fi la clapeta de aer, ori e incarcata (exista spray-uri pentru carburator care curata foarte bine), ori are un senzor care ar trebui sa o controleze, si ala "da cu virgula".
Oricum, cine face diagnoza unui motor si se rezuma la "nu are erori"... Merita laptopul ala peste cap.
Eu sunt vopsitor, si ma bag in parametrii motorului cat cunosc, dar aia din service, care castiga bani facand 'diagnoza', habar n-au ce-i cu valorile alea.

| 13 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru completare, am raspuns pe fuga. Si e adevarat. In ziua de astazi mecanicii nu mai sunt mecanici. Nu poti sa te duci cu masina si sa le spui sa o repare. Trebuie sa le spui exact ce are si in cazul in care tu nu sti, si testerul nu le spune nimic nu isi dau interesul, te trimit la plimbare. Evident in ziua de azi prioritatea numarul 1 in service e cascavalul si numai dupa aceea sa ajuti pe cineva care poate are nevoie de masina respectiva.

| relian a răspuns:

Pompa de benzina nu mai lucreaza, sau oricum acolo e problema la alimentare.Deci porneste dar daca turezi masina moare pentru ca nu mai are benzina, la turatie are loc caderi, nu-i mai vine benzina.Deci verifica pompa de benzina aia din rezervor, apoi ceva filtre sa nu fie cumva infundate, apoi regulatorul de presiune, desi acesta ar trebui sa iti dea cod daca ar fi fost.Deci mai mult ca sigur s-a dus pompa de benzina.

| Anonimuserr a răspuns:

Când dai în marșalier merge sau pur și simplu se oprește motorul?
Posibil ca, cutia de viteze să se fi stricat.
Costă forte mult cutia de viteze pe Mercedes. AI probleme cu transmisia. Du-o la un mecanic

| FlorinPx a răspuns:

Salut. Si eu am un Mercedes a140, 1.4 si am aceeasi problema. Daca apas pe acceleratie scad turatiile rau si dupa se tureaza. Mai toate sunt asa, multi se plang de modelul asta. Posibil sa fie mai multe nici eu nu ii gasesc rezolvare. Poate fii de la filtru benzina, pompa benzina, cablu de acceleratie sau senzor nu stiu ce are.

| thebest11 explică:

Am schimbat debimetru, pompa benzina, si filtru dar to la fel se comporta.mi-a spus cineva ca s-ar putea sa ca probleam sa fie din softul calculatorului