| Cristian226 a întrebat:

Am observat ceva la mașină în computerul de bord unde arata cati kilometri mai am de mers pana la golire. Aveam 100 de km în bord și am fost sa alimentez. După alimentare aparea 340 apoi când am ajuns acasă și am pornit seara din nou aveam 360 adică mai mult și am mers dor o strada apoi următoarea zi a apărut 340 și a scăzut brusc la 330 apoi a treia zi aveam doar 310 deși la fel cu o zi în urma am mers doar o strada. Acum am pornit-o și aveam 300 apoi după vreo 5 minute de stat pe loc 290. Menționez ca nu am mers mult cu ea decât când am alimentat deoarece a fost zăpadă și eram și în carantina. De ce se întâmplă asta?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E doar o estimare, cepinde de carosabil, de temperatura, de stilul anterior de condus samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nr de km e calculat dupa media consumului. Tu cand tii masina pornita pe loc o sa faci o medie mare de consum si e normal sa estimeze o autonomie mai mica.

| Lucian4 a răspuns:

Cred senzorul din rezervor da eroare