| Ionut231312 a întrebat:

Salutare, am un golf 5 1.9 tdi 2008. Astazi cand am alimentat am incercat motorina premium pentru prima data, iar dupa ce am iesit din benzinarie am mers pe autostrada si am observat ca intr-a 5-a nu mai tragea aproape deloc, aveam pedala la maxim dar abia de prindea 100. Pana sa alimentez nu am patit asa ceva... mentionez ca nu am nicio eroare in bord, temperatura apei era ok. Ce credeti ca s-a intamplat? Pana la urma pare sa-si mai fi revenit, a reinceput sa traga, doar ca nu inteleg ce s-ar fi putut intampla atunci...

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Este doara simpla coincidenta ca s-a intamplat dupa ce ai alimentat.Ce sa se intimple, poate o fi prins ceva gunoaie, mai stiu eu ce depuneri de la motorina aia puturoasa laughing

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cred ca e doar o coicidenta. Sau e posibil sa iti fii intrat motorul in limp mode. Am patit si eu la un 1.9 TDI dar pe golf 4. Nu dadea nici o eroare doar ma trezeam ca raman fara putere ( practic imi taia turbina)... Dupa ce il reporneam isi revenea. Sigur nu e motorina de vina in orice caz. Daca persista problema duo la mecanic. Daca doar de data asta s-o intamplat nu are nimic.

| Ionut231312 explică (pentru ClaudiuM1997):

Ce inseamna mai exact limp mode?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Ionut231312):

Limp mode e atunci cand senzorii de pe masina detecteaza ca ar avea o problema motorul si ca sa il protejeze il baga in limp mode. In limp mode iti reduce puterea extrem de mult. In cazul la unele masini nu poti sa turezi mai mult de 3000rot/min, la altele scot turbina din functiune, etc. La amicul meu acela cu golf 4 zici ca o devenit SDI in loc de TDI. La fel am patit si cu un golf 5 1.9 TDI. Culmea ca, cateodata nu da nici o eroare pe bord.

Răspuns utilizator avertizat