| pumpkinky a întrebat:

Am pierdut cheia de la masina si nu am alta.
Ce fac?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu are sens sa spargi vreun geam, oricum nu poti porni masina. Daca ai vreun obiect de care nu te poti lipsi ramas in masina, se poate deschide portiera fara daune.
Ceea ce ai de facut este sa mergi intr-o reprezentanta cu cartea ta de identitate si cartea masinii (CIV) sa iti comanzi o cheie noua. Din pacate va costa destul de mult, in functie de marca masinii si va dura 2-3 saptamani pana la primire.
Alternativa este insa mult mai scumpa (inlocuire contact, broaste usi, broasca portbagaj, inlocuire/resoftare ECU, cititor CIP).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la firma modelului de masina.

| Iunix a răspuns:

Te pregăteşti de miştourile pe care o să le primeşti aici. Sincer ...cam ce ai putea să faci? Poți să dovedeşti că maşina e a ta prin acte, nu-i o problemă asta, dar altă cheie de ubde vrei să iei? Chemi pe cineva şi îti schimbă... uşa, volanu.

| nda a răspuns:

Mergi la reprezentanta sa-ti faca alta cheie. Sau cauta o firma sa-ti faca o cheie dupa butuc si sa o programeze. Cert e ca te va costa foarte mult.

| Golyat18 a răspuns:

Gaseste-o! Caci este scris: "cine cauta gaseste"
Sau bate la usa caci este scris: " celui ce bate i se deschide"
Hahahahahahaha
O salvare! Help me now!

| IFeelS0Alone a răspuns:

Nu se schimba usa si volanul daca pierzi cheia. Incearca sa cauti pe cineva cu masina ca a ta (cand eram mai mic tata a piedut cheia de la logan si s-a potrivit cheia unui vecin, doar sa o descuie). Toate masinile au cheie de rezerva, vad ca zici nu mai ai alta. Singura solutie ramana se iti cumperi contact si butuci la usa noi, cu alta cheie evident. Spargi un geam, descui usile si schimbi butucul si contactul apoi schimbi si geamul.

| pumpkinky explică:

S a i fa ci tu la mama ta la.ba

| daad a răspuns:

Poti sparge parbrizul cel mic de langa portbagaj si cu un bat sau ceva sa poti ajunge la clanta sa descui usa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru daad):

Ala mic de langa portbagaj nu e parbriz, iar inlocuirea lui e mult mai scumpa decat a unui geam de portiera, deoarece geamul de portiera e "plug & play", pe cand gemuletul ala mic e lipit de caroserie, se inlocuieste in cateva ore bune (tii masina o zi la service), si se foloseste un adeziv destul de scumpisor.
Doar manopera sare de 100 de lei, pe cand un geam de usa se monteaza intr-o ora, cu manopera de maxim 50 de lei.