| Danaciocan a întrebat:

Mi-am pierdut cheia de la masina, se poate sa ma duc la firma de unde am luat masina sa-mi dea alta

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, dar vezi ca la reprezentanta o cheie nou sare de 1000 lei, asta presupunand ca ai o masina relativ nou cu cheie cu cip

| sierra1 a răspuns:

Dacă mașina ai luat-o de nouă și in garanție, da, poți

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca "firma de unde ai luat masina" este o reprezentanta a marcii pe care ai cumparat-o, poti cumpara o noua cheie de la ei, dar te va costa foarte mult. Peste 1000 de lei.
Trebuie pus si un tester special pe masina, pentru a programa cheia respectiva in electronica masinii, altfel nu va functiona inchiderea centralizata, si nici nu va porni motorul.
O varianta mai ieftina este sa mergi la centrele de chei auto de prin mall-uri sau pe unde le gasesti (prin oras), iti vor face o cheie mai de calitatea a 2-a, dar functionala. Poti scapa pe la 600 de lei, depinde de modelul masinii.