| Bella_Izy_1996 a întrebat:

Am primit acasă de la poliție o foaie in care ma înștiințează ca in termen de 5 zile trebuie sa predau permisul de conducere. Întrebarea este... in astea 5 zile mai pot circula cu mașina?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Da, poti circula.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de situatie!
Daca e vorba de o decizie in urma unei contestatii/proces, in urma careia ai de suportat o sanctiune, poti circula 4 zile, iar intr-a 5-a predai permisul.
Dar daca e ceva mai grav (dosar penal), nu poti circula cu masina, pentru ca iti vor lua permisul la prima oprire.

| Bella_Izy_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu este vorba de dosar penal, și nici de proces. Am luat o amenda acum 2 săptămâni pentru centura și cred ca ei au constatat după ca am acumulat punctele și mi-au trimis acasă înștiințarea. Probabil atunci nu au verificat, ma gândesc ca dacă vedeau atunci mi-l luau pe loc.
Eu sunt in concediu și trebuie sa ma întorc acasă cu mașina...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bella_Izy_1996):

Banuiesc ca poti circula astea 5 zile.
Daca vei fi oprita si iti vor ridica permisul, iti vor da dovata pentru 15 zile.

| Bella_Izy_1996 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc

| Daniel323 a răspuns:

Circula linistit 5 zile si le dai permisul seara.