| valentin16hz a întrebat:

Buna ziua, am si eu o problema in legatura cu permisul de conducere.
Pe data de 07.06. 2020 am fost verificat cu aparatul etilotest si rezultatul a fost 0, 04mg alcool, mentionez ca nu am fost la probe biologice de sange.
La acel moment am depus o contestatie la Judecatoria Ploiesti, am avut 2 amanari, dupa care m-am lasat pagubas si am renuntat la proces la ultimul termen pe care l-am avut pe data de 11.01. 2021 pentru a-mi putea preda permisul si sa-mi ispasesc pedeapsa.
Dupa proces imediat, am facut o cerere de pe minuta hotararii si dupa 3 zile, mai exact pe data de 14.01. 2021 am primit-o si cu aceasta m-am prezentat la politie sa-mi predau permisul, ca sa nu mai astept hotararea acasa.
Problema de aici incepe, domnii politisti n-au vrut sa-mi retina permisul si a ma programa la examenul pentru reducerea pedepsei pentru ca pe minuta hotararii scrie ca am dreptul la recurs in 30 zile de la comunicare si ca hotararea nu este definitiva.
Nu inteleg cum vine asta, ce recurs sa fac daca m-am prezentat de buna voie sa mi-l predau?
Cum ar trebui sa procedez pentru ca pe data de 11.02. 2021 se fac 30 zile de la minuta, cu aceasta ma prezint la politie ca automat au trecut cele 30 zile si a ramas definitiva sau mai trebuie sa fac ceva la Judecatoria Ploiesti in legatura cu asta?
Va rog din suflet sa ma ajutati, am cerut opinii peste tot si m-am consultat cu multa lume insa parerile sunt impartite.
Va respect!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce trece termenul de 30 de zile de la prima hotarare te duci la judecatorie si soliciti sa-ti treaca pe minuta mentiunea definitiva prin nerecurare si cu aceasta te duci la politia rutiera si depui permisul de conducere si de la data depunerii va incepe sa curga perioada de suspendare a dreptului de a conduce. Dupa inceperea curgerii perioadei te programezi pentru testul de reducere a suspendarii, trebuie sa fie inainte de a se implini 30 de zile de la inceperea suspendarii.