| Admiraljoker a întrebat:

Salut TPU. Astăzi tocmai ce mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 30 zile, mi-a făcut un proces verbal și în termen de 5 zile sa predau permisul, nu mi l-a oprit ca nu îl aveam la mine, mai pot circula măcar 2 zile din astea 5 pana ma duc sa îl predau?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-a fost suspendat dreptul de a conduce.
Daca nu ai primit adeverinta cu dreptul de a circula nu o mai poti face legal, vei comite infractiunea de conducere cu dreptul de a conduce suspendat si poti fi condamnat penal, conform Codului penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Daca esti condamnat permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine un permis nou abia dupa o perioada de timp, respectiv 6 luni de la terminarea executarii pedepsei cu inchisoare sau 1 an de la ramanerea definitiva a horararii de condamnare cu suspendarea executarii sau cu amenda.
Si daca nu faci plangere contraventionala este bine sa predai permisul cat mai repede, perioada de suspendare incepe de la data predarii permisului la politia rutiera.

| Admiraljoker explică (pentru Ioandelasal):

Mi-au dat o dovada pana pe 08. 092021 de atunci începe perioada de suspendare de 30 de zile pana atunci pot circula asa mi-a spus polițista de acolo

| Ioandelasal a răspuns (pentru Admiraljoker):

Da, asa este, asa ti-am si spus in primul raspuns.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci undeva scrie deja că ai permisul suspendat. Astfel, dacă circulu acum, chiar dacă ai permisul la tine, este ca și cum ai circula fără permis, altă amendă, alt necaz.

| Vântulalb a răspuns:

Nu! Ei te au in evidente cu permisul suspendat de azi.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Nu.