| AvM94 a întrebat:

Am pus folie speciala de stopuri, trebuie omologate?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca sant reflectorizante si nu impiedica vizibilitatea luminiilor din spate (care le vede cel care vine dupa tine) nu e o problema, ITP daca are chef de smecherii te ia pe sus cu alea sa mai platesti inca o inspectie dupa ce le dai jos. Politia nu zice nimic dar la ITP recomand sa ai certificat de omologare pentru ele.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie, dar din pacate pentru tine nu cred ca omnologeaza rar asa ceva

| AvM94 explică (pentru suntserios):

Adica?

| suntserios a răspuns (pentru AvM94):

Nu cred ca omologheaza rar folii pe stopuri, sunt niste modificari majore la sistemul de iluminare, iar astfel de omologari nu cred ca se fac. Cel mai siguri te interesezi direct la ei, nu sunt 100% sigur pe ce iti zic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foliile sau lacul aplicat pe stopuri nu este legal, poti ramane fara certificat pentru asta.
De-a lungul timpului am avut mai multe masini, si la multe am aplicat cate ceva pe stopuri. Cat am avut folie fumurie dar destul deschisa, (cam 40%) nu mi-a zis nimeni nimic, insa la o masina aveam stopurile date cu lac special, negru, si au insistat politistii de la mine din oras sa le schimb, altfel ramaneam fara talon.
In concluzie legal nu e, dar daca se mai distinge culoarea stopului si nu i-ai luat din transparenta foarte mult, se trece cu vederea.

| K0sti a răspuns:

Pai tu intrebi dupa ce le-ai pus?