| Victor_Gabriel_Stetco_1999 a întrebat:

Mi-am cumparat un golf 5 cu stopuri led fumuri. (Aici aici aveti link de la stopuri similare cu ale mele: https://lajumate.ro/stopuri-full-led-vw-golf-5-04-09-neg ru-7525326.html ).

Eu trebuie sa fac Rar-ul si vreau sa stiu daca o sa am probleme la Rar din cauza stopurilor?
Cum vad daca stupurile mele sunt omologate sau nu?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu omologheaza nimeni treburi din astea asa ca probabil nu vei trece rar ul

| OldSoul a răspuns:

In mod normal ar trebui sa treci fara probleme, ele fiind omologate.
Dar exista si posibilitatea sa dai de un inginer mai artagos(spagar) care sa te intoarca.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Cine le-a omologat?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Producatorul lor pentru a le putea vinde.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

De unde stii?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Pentru mine a fost de ajuns sa fac RAR-ul cu brio unor masini care au avut astfel de elemente "tuning" pe ele.

Daca nu e de ajuns asta, sa o luam logic...

Tu daca schimbi un bec, mergi sa-l omologhezi?

Aceeasi treaba e si cu farurile si stopurile, sunt piese de schimb.

Inainte de a fi lansate pe piata producatorul lor trebuie sa obtina omologarea.

Respectivele elemente au si insemne pe ele cel mai adesea o bulina, in care au un E si un numar, numarul respectiv difera in functie de tara in care a fost omologat produsul.

Daca asta nu e de ajuns pentru tine, poti sa-i intrebi personal pe cei de la RAR.

Sau sa cauti un raspuns aici:
http://www.rarom.ro/cs-uploads/rntr2.pdf

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Intrebarea era mult mai simpla de atat. De unde stii tu ca farurile pe care le are el pe masina sunt omologate? le ai vazut?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Si atunci de ce ma iei cu "cine le-a omologat?"
Nu era normal sa intrebi direct "De unde stii tu ca farurile pe care le are el pe masina sunt omologate?"
Dar asa-i romanu, ii place sa fie atotstiutor si sa se bage in seama, si cand ii arati ca se inseala o da la intors laughing

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Tu ai afirmat ca sunt omologate

Si eu te am intrebat cine le-a omologat de erai asa de sigur, nu dau nimic la intors.

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Si eu ti-am raspuns destul de clar, si nu o singura data, de doua ori.

Daca nu intelegi, sau nu vrei sa intelegi ce zic, ai butonul ala "ignore" si rezolvam toata problema.