| claudiualin5 a întrebat:

Am schimbat radiatorul mașinii și când am desfăcut un furtun a sărit antigel pe galerie și motor. Acum când pornesc motorul după 10 sec iese un fel de abur fara miros. Poate fi de la antigelul de pe motor sau e ciupita vreun pic chiuloasa? Tin sa menționez că nu am ulei în vasul de expansiune și nu creste temperatura apei rapid!

Răspuns Câştigător
| Radu_Dumitru_1978_hLqi a răspuns:

Lasal să meargă să se evapore antigelul care a sărit pe motor. Mirosul va dispărea după ceva timp.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Spala cu putina apa cand motorul este rece. De la antigel.

| relian a răspuns (pentru baru):

Spala cand e motoru rece? Naspa, motoru se spala cand este cald, se spala numai cu motoru pornit, asta daca vrei sa nu ai probleme, sau daca ai mai spalat vreodata un motor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa ce mergi mai mult timp cu masina, ar trebui sa fie evaporat tot.
Daca tot persista, ar putea fi garnitura dusa, dar rareori ajunge antigelul pe afara, fara alte simptome.
De obicei, uleiul in antigel sau compresia in antigel sunt primele semne ale garniturii duse.
E destul de clar ca iese fum din antigelul varsat pe galerii, daca totul e ok in rest.
O sa dispara dupa ce se incinge motorul mai tare, sau cu timpul.

| Alexandru250201 a răspuns:

Da, e de la antigel

| Andy447696 a răspuns:

Nu are nimic, se evapora in timp!