| orsa12 a întrebat:

Am schimbat recent set motor atv 110cc piston segmenti garnituri, am inceput sa ii fac rodajul l-am lasat 4 rezervoare la relantiu dupa am inceput sa ma dau cu el usor fara bruscat fara urcat penti mari, am observat ca se aude un carait de la motor plus ca de la o vreme il pornesc si il las cam 5-10 min la relantiu sa se incalzeasca si dupa ma sui pe el si vreau sa plec, merg 1-2 min si dupa moare motorul, da se blocheaza ceva pentru ca se blocheaza rotile si nu accelerez ca poate fi mai rau ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestea odata un vanzator de motoare atv cross etc de clienti care venea dupa ce au lasat atv nou sa mearga 12 ore pe loc si a iesit fum din el
Rodaju se face in mers patroane pui mai mult ulei si il ti constant incet ca pe loc se incinge de naiba il ia el nu are radiator de apa ca la masina
Mergi la mecanic sa faca motoru din nou si fa rodaju ca oameni adica mergi frumos pana faci macar 100 de kilometri nu il lasa pornit ca se incinge de il ia naiba
Mai intrebati si voi un om calumea inainte sa faceti prosti

5 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

O piesa in miscare care merge greu, nu are ungere sau ceva si se blocheaza dupa scurt timp. Ceva "strange", nu culiseaza usor.

| orsa12 explică (pentru Adrian5575):

Si asta ar insemna sa desfac motorul iarasi?

| Adrian5575 a răspuns (pentru orsa12):

Trebuie desfacut si verificat ce nu e bine acolo. Inainte mergea bine?

| orsa12 explică (pentru Adrian5575):

Da mergea bine inainte doar ca inainte aveam probleme cu instalatia electrica da o sa vad

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Nu ai asezat bine lantul de distribuție, sau nu sunt sincronizate subapele. Ai noroc ca nai dat inca mare paguba in liston si nu le-ai îndoit