| Florin275 a întrebat:

Am si eu niste nelămuriri, profesorul de legislatie ne da chestionare dar mereu gresesc la intrebarile astea si inca cateva

de exemplu la 1 bifez variantele b si a dar e incorect, iar la 2 stiu ca in panta poti opri doar in conditii de siguranta pentru a acorda prioritate vehiculelor care urca(pentru ca e mai usor sa cobori decat sa urci daca ai pierdut din viteza), iar la varianta b stiu ca nu e permis sa opresti voluntar, iar la c evident ca nu poti sa il blochezi pe unu in garaj parcand la el in fata

chiar nu stiu ce gresesc, iar profesorul de legislatie a oferit Alt raspuns(acelasi cum am raspund eu mai sus)

1. intoarcere este interzisa:

a. unde solidaritatea nu permite
b. la o distanta mai mica de 25m de trecerile de pietoni
c. pe arterele cu circulatie intensa

2. oprirea este permisa:
a. in panta daca vizibilitatea este sub 50m
b. pe partea carosabila a drumurilor national europene
c. in dreptul căilor de acces ce deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice

1 răspuns:
| Marcusssss a răspuns:

1. Răspunsul corect este „b. la o distanţă mai mică de 25 m de trecerile de pietoni". Aceasta înseamnă că este ilegal să se efectueze o întoarcere sau să se întoarcă în alt mod la 25 de metri de o trecere de pietoni. Opțiunea „a" este incorectă, deoarece solidaritatea nu are nimic de-a face cu întoarcerea sau întoarcerea. Opțiunea „c" este și ea incorectă pentru că este prea generală (nu toate arteriile au trafic intens).

2. Răspunsul corect nu este unul dintre cele de mai sus. Oprirea este permisă numai în condiții de siguranță atunci când este necesar să se acorde prioritate vehiculelor care urcă în pantă. Opțiunea „a" este incorectă deoarece oprirea pe o pantă nu este în general permisă decât dacă este necesară din motive de siguranță. Opțiunea „b" este incorectă deoarece, în general, nu este permisă oprirea pe marginea unui drum național european. Opțiunea „c" este incorectă, deoarece este ilegal să blocați accesul la un garaj sau o altă cale de acces.

Este posibil ca profesorul dumneavoastră să aibă o interpretare diferită a regulilor sau să folosească o terminologie diferită de cea obișnuită în zona dumneavoastră, ceea ce poate fi confuz. Dacă încă nu ești sigur, poate fi util să-i ceri profesorului tău clarificări sau resurse suplimentare pentru a înțelege mai bine regulile.