| Ely_5230 a întrebat:

Stationarea voluntara a vehiculelor este interzisa :
a) In dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice
b) In dreptul indicatorului "Sens unic"
c) in zona aglomerata a pietelor.

A stiu sigur ca e corecta, dar in care imi apare si B ca fiind corecta.

Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| conundrum a răspuns:

Hai ca te edific eu.A e corecta clar.B e si ea corecta deoarece indicatorul de sens unic se amplaseaza de regula dupa o intersectie.si cum nu ai voie sa opresti la mai putin de 25 m de intersectie e logic ca nu e regulamentara oprirea in dreptul semnului.Deasemeni oprirea este interzisa daca se obstructioneaza vizibilitatea indicatoarelor rutiere.Chiar sunt singurul de pe aici care are si permis?

| conundrum a răspuns (pentru conundrum):

Si uite ca s-a schimbat 5m de la coltul intersectiei, nu mai e 25

| regis a răspuns (pentru conundrum):

Nu s-a schimbat nimic, tot 5 m era si in vechiul cod.
Si nu, indicatorul de sens unic nu se amplaseaza neaparat la coltul intersectiei, singura situatie in care oprirea ar fi interzisa in dreptul semnului este aceea in care s-ar impiedica vizibilitatea acestuia. Cum insa nu se precizeaza nici locul amplasarii semnului, nici impiedicarea vizibilitatii, B nu este un raspuns corect.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ely_5230 explică:

Pai ideea e ca in Regulament nu se specifica nimic in legatura cu acest indicator si oprirea ..Si asta nu am inteles..Eu cred ca e A, dar in carte scrie ca e si B. Ma gandesc ca se mai strecoara greseli si in manuale.thinking

| Guliveeer a răspuns:

A atat tongue