| VikyPtm a întrebat:

Am si eu o intrebare am fost azi la un magazin de piese auto pentru revizia de 90 de mi de km...
Detin un opel astra H 1.4 twinport 66kW (90 CP) din 2006 a 8... am dat talonul ca sa imi cumpar set-ul de distributie si ei mi-au spus ca distributia e pe lant...dar mi se pare ciudat adica e motor mic si are distributie pe lant?

Ma puteti lamuri va rog cei care detin opel-uri similare sau cei care cunosc?

Răspuns Câştigător
| DyaBonnet a răspuns:

Posibil sa fie distributie pe lant. Asa e si opel corsa, distributie pe lant si 2 axe cu came laughing

| VikyPtm explică (pentru DyaBonnet):

Da si eu am aflat am acum am sunat un mecanic laughing foarte bine... uite astea da masini economice laughing)

| DyaBonnet a răspuns (pentru VikyPtm):

Multi trec la vechea abordare si anume distributia pe lant. e mai de lunga durata si sansele sunt mult mai mici ca se duca distributiewinking

4 răspunsuri:
| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Fericitule! Daca ai distributia pe lant, nu-ti mai bate capul!
Eu zic sa mai mergi la un magazin mai mare de piese auto si sa mai intrebi odata, ca sa fii sigur ca asa este.

| JohnTuca a răspuns:

Te asigur ca motorul tau si anume tipul Z14XEP este intr-adevar pe lant, cat despre timpul de inlocuire al acestuia producatorul este cam reticent in a spune, insa o sa iti zica motorul cand este necesar, se aude lantul/ rateuri destructive din lipsa de compresie, etc, momentan revizia filtrelor si a uleiului si ai scapat.