| mangojump a întrebat:

Salut, tocmai am cumparat un opel astra 1.7 dti din 2000 si nu stiu daca distributia e pe lant sau curea.Vanzatorul a spus ca e pe lant, un amic de al meu zice ca e pe curea.Acum sunt intr o dilema.Cine ma poate lamuri ca sunt curios.

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Are distributia pe lant.

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Are curea.

| FlorinDiablo a răspuns:

Te poti lamurii foarte simplu, daca are plasticele la motor nu are rost sa te apuci sa le dai jos dar o poti urca pe o rampa si te uiti sub ea daca vezi cureaua e curea daca vezi lantul e lantu.

| mangojump explică (pentru FlorinDiablo):

Multumesc de raspuns o sa incerc sambata.

| Anybody00 a răspuns:

Motorul 1.7 are distributia pe curea, cel 2.0 are distributia pe lant

| Elevus a răspuns:

Masina are distributie pe curea, atentie in cazul schimbului de distributie rola de ghidare trebuie sa aiba umar.
se va folosi acest tip de rola http://www.autofarm.ro/......stributie, nu acest tip: http://www.autofarm.ro/......stributie.
atentie,kiturile de distributie complete vin cu role fara umar.