| ionutktm99 a întrebat:

care sunt riscurile daca sunt prins cu masina pe drum public fara permis, avand in vedere ca am 17 ani si daca m-ar prinde ar fi prima abatere? mentionez ca pana acum nu am fost prin niciodata. multumec

Răspuns Câştigător
| hsurtep a răspuns:

Buna ionut, eu am f mare experienta cu asa ceva trebuie sa-ti dau cateva detalii despre mine ca sa intelegi unde bat, eu am invatat sa caonduc de cand aveam 8 ani eram in clasa a 2 a si-mi place f mult sa condus, la 16 ani mi-am cumparat prima masina a mea si am condus f f f mult fara permis, pana la varsta de 22 de ani deoarece n-am putut sa mai iau permisul la 18 ani deoarece am fost prins fara carnet de 3 ori in Romania oficial adica cu dosar penal+de cate ori am fost prins si au dat parintii mei spaga, afara de mai multe ori.prima data iti face dosar penal dar e posibil sa scapi usor daca esti minor asa a fost cazul meu a 2 oara eram tot minor si m-am ales iar cu alt dosar penal si cu amenda penala iar a 3 a oara am scapat fiind major deoarece eram student dar am scapat cu 6 luni cu suspendare, deci ai mare grija ca daca esti prins oricum te alegi cu dosar penal

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

CA te prinde Politia e una, dar daca dintr-o nefericita intamplare intra in tine un dobitoc cu o masina de 100. 000 de euro, dupa care se rastoarna si o face praf? Ghici cine va trebui sa ii plateasca acestuia masina?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca nu esti prins, nu e nici o problema, dar daca te-au ghicit astia de la politia rutiera e nasoala treaba. În aceste situatii ti se intocmeste dosar penal si risti o amenda penala sau chiar privare de libertate de la 1 la 5 ani. Dupa aceasta fapta apari cu cazier pe aceasta treaba si in final daca vrei sa faci scoala de soferi poti sa ai probleme. Deci nu se merita sa risti, mai degraba ai rabdare, fa scoala de soferi si nu mai ai nici o problema.

| ionutktm99 explică:

Da, cred ca ai dreptate, m-am gandit si eu ca nu mai merita riscul pentru cateva luni, dar sti cum e cand te obisnuiesti te mai mananca uneori si nu te poti abtine

| ionutktm99 explică:

Multumesc de sfaturi, am decis cel mai bine e sa ma rabd inca putin, nu se merita riscul, o zi buna tutoror

| EmyMartin94 a răspuns:

Dosar penal.big grin fara discutitongue

| ionut6715 a răspuns:

Dosar penal skrie pe tine

| florinsandu a răspuns:

Buna, o sa ai un frumos dosar penal plus interzicerea de a mai avea permis toata viata ta aia care de abia incepe, alta varianta ar fi :sa dai examen (caci se poate la varsta ta )si sa iei permisul dupa care poti sa conduci la implinirea varstei de 8 ani, cred ca merita mai mult decat sa incepi de la varsta asta sw umbli prin tribunale.

| Lenex a răspuns:

Cum a spus vladelu, si in plus permisul il vei mai putea dobandi doar dupa 23 de ani, adica primesti inca 5 ani in plus fata de cei 18.Singura solutie ar fi cum am procedat si eu, daca ii stii datele perfect unul prieten de pe permis, ii poti spune politistului ca ti-ai uitat actele acasa, dar ii poti da datele exacte de pe permis si de pe buletin, dar al lui un prieten sau cineva care are permis, dar daca se poate spune-le fara sa te balbai.vei primi o amenda de 360 de ron si o vei plati si scapi cat de cat curatbig grin

| Vladelu a răspuns:

Dosar penal Aici nu e vorba de prima Abatere Ti se intocmese dosat penal si din cate stiu nu cred ca intri la puscaie dar vei fi trimis in instanta daca procuroru decide ca e caz de instanta iar daca procuroru decide ca nu e caz de instanta vei lua o amenda cuprinsa intre 1000 si 10000 ron