| RaduDenis a întrebat:

Bună Ziua,
Am fost prins conducând pe un drum public un autoturism fără a deține permis de conducere.
Am terminat școala de șoferi, am luat examenul teoretic urmând sa am examenul practic ( orașul ).
Am mers la secție, am dat declarație, mi-a fost făcut procesul verbal și am plecat.
Sunt foarte curios ce se va întâmpla având în vedere ca polițistul a spus ca, datorita cooperării mi se va da sancțiunea minima pentru prima abatere a acestui caz și mi-a mai spus ca mă ajuta faptul ca am absolvit cursurile de la școală de șoferi.
Cine îmi poate da răspunsul cel mai potrivit referitor la ce voi pati și dacă mai pot sa îmi dau examenul practic?
Mi s-a spus ca procesul verbal va fi trimis la parchet.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dosar penal pentru conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Daca esti condamnat penal, indiferent de pedeapsa, atunci nu vei mai putea sustine examinarea (daca condamnarea survine inaintea examinarii) sau se va anula permisul de conducere, daca pedeapsa va ramane definitiva dupa obtinerea permisului de conducere.
Abia dupa 6 luni de la expirarea pedepsei vei putea face iarasi scoala de conducere si sustine examinarea.

| katy a răspuns:

Posibil sa iti anuleze permisul.asteapta sa vezi decizia judecatorului, totul depinde de el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa fie un proces si totul tine de hotararea judecatorului... e posibil sa ai primesti o pedeapsa inchisioare cu suspendare, e posibil sa ti se anuleze permisul... depinde de judecator

| Vlad_Stan_2001 a răspuns:

Asta e Romania