| arvintepaul a întrebat:

Fratele meu a fost prins la volanul unei masini, acesta neavand permis de conducere. Precizez ca era un drum public si fratele meu e la prima abatere. Acesta urmeaza sa sustina examenul de conducere in vara. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri... poate face inchisoare? Mai poate sustine examenul de conducere? Daca este cineva care a trecut prin asa ceva va rog sa imi suneti ce poate pati.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie infractiunea de conducere fara permis si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani. Daca este infractor primar (nu a mai fost condamnat) este posibil sa fie condamnat la o pedeapsa mai mica si cu suspendarea executarii. Daca este condamnat definitiv inainte de sustinerea examenului nu il va mai putea sustine iar daca este condamnat dupa obtinerea permisului acesta se va anula si va mai putea sustine examinarea doar dupa trecerea a 6 luni de la terminarea perioadei de condamnare.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cauta pe domnu Iondelasal, si roaga-l sa te ajute, domnu este fost jurist(sper sa nu gresesc) sigur te poate indruma si iti poate explica

| arvintepaul explică (pentru Liviu):

Cum pot da de el?

| Liviu a răspuns (pentru arvintepaul):

A dat dansul de tine happy se pare