| JohannesZu a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu omologarea foliei, zilele acestea mi-am pus pe masina folie intr-un service autorizat, folia e de la firma LLumar, problema e in felu urmator, dupa montarea foliei tipul mi-a dat o fartie la mana in care e trecut nr masini, seria sasiului, stampila celui care mi-a pus-o si stampila de la firma respectiva, imediat seara m-am intalnit cu un prieten care e la rutiera si l-am intrebat daca acea omologare e buna iar tipu mi-a spus ca nu e buna ca nu are stampila de la RAR si semnatura domnului Stancu, imediat l-am sunat pe tipu de la service si mi-a spus ca atata timp cat e stampila lui acolo nu are nici o treaba, i l-am dat pe acest prieten la telefon si ia raspuns ca daca el ma opreste noaptea pe mine nu are de unde sa stie ca service-ul care mi-a pus-o e autorizat, dupa ce a inteles tipul de la service-ul, acest prieten mi-a spus ca ma costa 100RON sa trec prin rar sa imi verifice geamurile si sa imi dea acea hartie la mana cum ca ar fi verificate de ei!, e adevarat? chiar trebuie acea stampila a domnului Stancu?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu este adevarat. Daca firma care ti-a montat folia este autorizata de RAR, aceasta iti va elibera un certificat de coformitate, nemaifiind necesara nici o alta omologare. Daca politistul nu stie daca firma este sau nu autorizata, nu te poate nici amenda, pentru ca este absurd sa platesti tu pentru nestiinta lui (chiar justificata de lipsa logisticii necesare pentru aceasta verificare). Daca este atat de prost incat sa te amendeze, poti face contestatie si iti garantez ca va pierde, fara ca macar tu sa te prezinti.
Cel mai aberant este ca ti se cere semnatura "domnului Stancu", daca vreun politist gaseste aceasta mentiune in vreo lege, eu unul ma angajez sa mananc Monitorul Oficial in care s-a publicat. In toate exemplarele pe care le gasiti.

Iata si linkul unde te poti documenta:
http://www.rarom.ro/......--203.html
Tot aici gasesti si lista firmelor autorizate sa monteze folii.

| JohannesZu explică (pentru regis):

Ai perfecta dreptate, in dimineata aceasta am fost la RAR la un amic de a lu' taicameo si mi-a spus exact la fel, citez " Fugi ma de acilea cu semnaturile tale si stampilele tale, astea's vorbe aruncate de betivani care stau la colt cu sticla de bere in mana laughing ", pe urma am fost rutiera tot asa la o cunostinta si exact asa mi-a spus si tipu', atata timp cut scrie pe hartie ca persoana e certificata RAR ca sa monteze asa ceva nu trebuie neaparat accea stampila si semnatura!, multain regis ai perfecta dreptate!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Acea omologare o poate emite şi staţiile ITP!

| 0rlando a răspuns:

Da, este foarte adevărat.
Trebuie omologată folia la RAR, nu la "Gigi" de la service, că el nu are nici un fel de autoritate și nici nu-ți plătește el amenda.
Indiferent cine și unde îți montează orice pe mașină, nu are nici un fel de autoritate de omologare, doar RAR poate face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi nicaieri. Daca politistul nu te crede sau se indoieste de actele tale, cheama echipaj ARR si verifica prin statie daca firma respectivului este autorizata sau nu. DACA nu este autorizata RAR nici folia, nici firma, respectivii de la firma se vor alege cu amenda si cazier si tu probabil doar cu amenda.