| Nita1996 a întrebat:

Salut. Am și eu o întrebare, ieri m-a oprit poliția și mi-au cerut omologare la geamurile de pe spate. Eu nu știam că nu am omologate, că am luat mașina de curând. Mi-au reținut talonul și m-a felicitat cu o amenda de 1300 de lei si 9 puncte. Azi am fost sa iau omologare de la o firma care pune folie, oare o sa trec rarul cu omologarea asta? Și când mă voi duce la rar mă bagă și la noxe sau doar verifica folia?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice omologare a schimbarilor la masina se face de catre o unitate RAR. Mergi acolo si o sa afli daca le omologheaza. Unitatea RAR va verifica doar foliile, verificarea integrala se face doar la ITP.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ti-a dat omologarea firma respectiva?
E o firma autorizata RAR?

Daca raspunsul e da la cele doua intrebari inseamna ca nu vei avea probleme. RAR ar trebui sa verifice doar problema pe care te duci tu sa o constati, dar nu e obligatoriu.