| Andrey222111 a întrebat:

Am si eu o masina si am cumparato de la cineva care a luat-o de la o firma din suceava si nu am factura +neurmarirea fiscala iar eu am platit toate actele iar politia nu ma lasa sa o imatriculez fara acceste acte ce as putea sa fac? va rog dati-mi si mie un raspuns

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cere vanzatorului sa-ti dea toate actele. Daca nu mai exista atunci va trebui sa dai o declaratie pe proprie raspundere, la un notar public, care o va autentifica. In declaratie spui de la cine ai cumparat masina si ca nu ti-a dat toate actele si din ce cauza. Stiu ca asa s-a putut inmatricula o masina. Succes si numai bine!

| siteauto a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa iti spun asta, dar din pacate daca nu ai factura si certificatul fiscal nu poti inmatricula masina. Trebuie neaparat sa iei legatura cu persoana care ti-a vandut masina si sa ii ceri aceste documente si asta cat mai repede. Daca in termen de 30 de zile de la achizitionarea masinii nu o inregistrezi la circa financiara de care aparti, poti plati penalitati.