| GramiNebunu a întrebat:

Am și eu o nelămurire, și nu știu ce sa fac, ma plimbam cu prietena în mașină și am semnalizat dreapta sa întru de pe banda 2 pe banda 1 și ne-am trezit amândoi ca suntem loviți (s-a simțit o lovitura destul de puternica miscandu-mi mașina în stânga destul de mult) de un autobuz. Acum cine este vinovat, fiindcă nici eu nici prietena nu văzusem sa fie autobuzul în spatele nostru pe banda 1 și am semnalizat și nu am început manevra instant, fix pentru a nu avea o situație de acest gen, șoferul de autobuz este doar murdărit pe partea stânga în față lateral iar eu sunt ușor boțit în partea dreapta spate între portiera și stop, ma poate ajuta cineva cu un răspuns astăzi? Accidentul s-a întâmplat pe la 23:05 pe aici:

39 Bulevardul Saturn
https://maps.app.goo.gl/GJpyokB5a3E3N9WY7

Mulțumesc anticipat

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca nu ati vazut autobuzul nu te absolva de vina. Obligatia ta este sa te asiguri inainte de a schimba banda, faptul ca semnalizezi nu iti da prioritate.

| darrio2007 a răspuns:

Vina este in totalitate a ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai vina tu, fiindca nu te-ai asigurat, semnalizarea fara asigurarea, nu este suficienta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad unde e nelamurirea.
Ai schimbat banda fara sa te asiguri. Esti 100% vinovat

| mihai69 a răspuns:

E vina ta.
Fix cum au sus și ceilalți.
Faci amiabilă (ai aplicație, o faci direct pe telefon) și scapi de amendă și suspendarea dreptului de a conduce. Dar reparația mașinii tale o plătești tu (sau CASCO), iar a autobuzului, asigurătorul tău RCA. La fel și eventualele despăgubiri persoanelor posibil rănite din autobuz

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca impactul a avut loc fix la trecerea ta dintr-o banda intr-alta, iar autobuzul te-a lovit cu coltul, ce clarificari mai ai nevoie?
Crezi ca a cazut de pe raft, l-a dat pisica jos? rolling on the floor
Da-i RCA-ul, nu mai e nimic de discutat.
Era in unghiul mort, d'aia nu l-ai vazut. Probabil esti lipsit de experienta.
Sper ca ati facut procedura de constatare (amiabila sau prin politie), altfel ramai/ramaneti fara permis, pentru ca nu ati declarat evenimentul in 24h.

| johnnny123 a răspuns:

Vina este a celui care a schimbat banda fără să se asigure, adică a ta. Și nu poți să mă convingi că te-ai asigurat din moment ce nu ai observat un autobuz.

| VoidEternal a răspuns:

Ai zis că ai semnalizat dar nu ca te-ai asigurat.
E 100% vina ta, i-ai tăiat fața.

| GeorgeCazan a răspuns:

Vina este doar a ta. Ai impresia greșită, ca dacă semnalizezi, te bagi și aia e. De asigurat, nu te-ai asigurat. Și totuși, cum să nu vezi un autobuz? Sau mașina ta nu are oglinzi în dotare?

| FloryTudor8719 a răspuns:

Esti de vina. Nu te-ai asigurat. Autobuzul la plecare din statie are prioritate sau nu stiai.