| EuSuntMarius1 a întrebat:

Hey TPU, scuzați categoria, azi prietena mea a avut un accident. A vrut să depășească pe linie continuă și în acel moment șoferul celeilalte mașini a pornit mașina și a virat la stânga, în momentul acela mașină prietenei mele s-a răsturnat, ea e începătoare. Poate să i se ia permisul definitiv? Șoferul acela stătea acolo și nu a semnalizat manevra, era linie continuă, culpă comună. Vreau să știu dacă o se poate lua definitiv sau doar 3 luni

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca accidentul s-a petrecut intr-o intersectie in care era permis virajul la stanga, culpa este comuna; prietena ta a calcat linia continua, iar ala nu a semnalizat schimbarea directiei de mers + ca nu s-a asigurat din spate.
Daca virajul la stanga nici macar nu era permis acolo, atunci vina este 100% a celui depasit, pentru ca a oprit in zona nepermisa, nu s-a asigurat si a schimbat directia de mers fara a semnaliza. Cum a spus si colegul, in cazul masinilor oprite in loc nepermis, depasirea acestora nu se sanctioneaza.
Daca virajul la stanga era permis acolo pentru cel din fata, culpa este comuna, iar prietena ta va ramane fara permis intre 30 si 90 de zile (nu stiu exact), dar il va primi inapoi, nu va fi anulat.
Cat despre daunele masinilor, fiind culpa comuna ar trebui sa acopere asigurarea voastra 50% din daunele celui care a facut stanga, iar asigurarea lui 50% din valoarea daunelor de la masina voastra.

| Holiday a răspuns:

De fapt nu e culpa comuna. Pe zonele cu linie continua, cu o singura banda pe sens, oprirea este interzisa. In situatia in care altii sunt obligati sa depaseasca incalcand linia continua, nu comit o contraventie. Pentru cei care au de comentat, poate ar fi momentul sa reciteasca macar intrebarile care se dau la examenul auto. E una referitoare fix la situatia asta.

| mi25 a răspuns:

Daca masina pe care vroia sa o depaseasca s-a pus in miscare cand a intrat in depasire, vina este a celui care:
1. Stationa in loc nepermis.
2. A pus in miscare autovehiculul fara sa acorde prioritate prietenei tale.
3. Nu a semnalizat punera in miscare.
Dar pentru toate acestea trebuie sa aiba dovezi: martori.