| TpuUpt_4086 a întrebat:

Am si eu o problema:Traiesc in Moldova, am gasit o masina cu motorul stricat la pret de 500e, masinile de acest tip cu 3-4 ani mai vechi fac 2300-2700e.Acum am gasit un motor in Romania cu 250e, dar nu stiu ce acte sunt necesare pentru inmatriculare. ajutati-ma pls, ce trebuie sa fac, cum unde sa ma duc ca sa aduc acest motor legal in Moldova SI KIT MA KOSTA?

2 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Ai nevoie de factura pentru motor care-ti va servii neaparat la registru care-ti va face omologarea. Vei avea nevoie de reomologare, apoi restul pasilor de inscriere a oricarei auto. De mentionat ca echiparea caroseriei cu noul motor, sa fie facuta tot cu factura de catre personal calificat. Probabil o sa ai nevoie si de actele vamale pentru intrarea in tara a unui bun din exterior. Daca nu poti obtine factura pe motor incearca in prealabil la un parc auto in Moldova sa vezi daca-ti poti face rost de factura inainte de la ei, pentru ca fara ea esti terminat. Nu o poti inscrie.

| TpuUpt_4086 explică:

Dar pretul aproximativ kit este?