| Ardelean15 a întrebat:

Am si eu un 2.0 tdi 140 cp cod motor BPW Il am de vre o 3 luni
Am o mica problema cu fumul
Cand motor e rece si pornesc cu el la drum daca o ture mai tare de 2 000 incepe sa scoata un fum alb albastrui doar cand masina e in sarcina adica cand o calc dupa ce masina se incalzeste la50-60 grade nu mai scoate fum chiar deloc
Mentionez ca dupa ce o calc odata si scoate fum o las si la relanti si scoate fum alb cu miros de ulei
Dupa ce se incalzeste nu mai scoate deloc fum
Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si uleiu? te-ai uitat la joja? mananca nu manaca ulei?
sa nu fie inelele de pe pistoane.

| OldSoul a răspuns:

Cu pornirea la rece cum e?

Tind sa cred ca ar trebui sa schimbi oringurile.

| Ardelean15 explică (pentru anonim_4396):

Ulei nu as crede ca mananca numai ca pe langa garnitura de EGR cam curge ulei sa fie o problema asta?

| Ardelean15 explică (pentru OldSoul):

La EGR e o problema ca cam curge ulei pe langa el dar nu mult numai cate putin se scurge