| C94 a întrebat:

Am terminat orele de conducere saptamana trecuta, vineri, si vreau sa dau sala.Instructorul mi-a zis ca am dosarul facut, dar nu stiu ce trebuie sa fac.Mi s-a spus ca trebuie sa platesc o taxa de permis la banca de 68 de lei si inca 25 de lei cand ma duc sa dau examenul.Trebuie sa am programare si sa am dosarul cu mine? Sau ma duc doar cu buletinul si cu chitanta de la banca?

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Eu sunt din Bucuresti si luna trecuta am dat examenul. Am platit taxa aia pentru permis de 68 lei la CEC Bank si 5 lei la Posta, taxa pentru examen (nu stiu de ce tie ti-a zis de 25 lei). Chitantele i le-am dat instructorului si le-a anexat dosarului. In ziua in care am vrut sa ma duc sa dau examenul, m-am intalnit cu el sa imi dea dosarul, am fost cu dosarul la DRPCIV si acolo am stat la o coada sa ma programeze pentru traseu (va scrie pe o foaie din dosar ziua, ora si locul) si sa imi dea o foaie cu un cod de bare, apoi am asteptat cateva minute sa intru in sala de examinare (am avut noroc pentru ca terminau repede). Am intrat acolo, s-a mai uitat inca o data pe dosar, m-a trimit la un calculator, acolo am scanat codul si am inceput examenul. Dupa examen, daca l-ai promovat te vei prezenta in ziua, ora si locul scris pe dosar pentru traseu. In cazul in care nu promovezi examenul nu te mai prezinti la traseu si te vei duce dupa o luna (parca) si vei face acelasi lucru pe care l-ai facut si acum (dar fara sa platesti taxa pentru permis).
Eu am picat la traseu si dupa 16 zile, mi-a spus politistul ca ma pot prezenta sa dau din nou examenul teoretic, evident dupa ce platesc taxa aia de 5 lei pentru examen. Joi ma duc si eu. Multa bafta. Aaa. apropo, dupa ce ai termina orele de conducere te poti duce in absolut orice zi (chiar si in ziua in care ai terminat orele) vrei si la orice ora, bineinteles in functie de orarul lor.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca dai de camion sau remorca ori autobuz taxa e de 24 de lei o platesti si chitanta aia de la impozite si taxe intra in dosar apoi odata platita taxa de 68 de lei tot in dosar ajunge chitanta si prima data cand mergi sa dai teoria pentru categoria respectiva la politie iti face o poza si se uita in dosar apoi iti da dosaru si in ziua aia dai examenul si daca treci le ramane dosaru si iti zice cand mergi la conducere, dar daca dai de masina mica taxa e de 5 lei la teorie si procedura e la fel 68 pentru permis apoi tot asa mergi cu dosaru la srpciv.

| dru1darius a răspuns:

Cum ai tu dosarul facut, si nai taxele platite, du-te dai una in cap la instructor, 5 lei ii taxa pentru examen (o platesti unde se platestesc impozitele), iar taxa de 68 lei la CEC se plateste, dupa ce ai astea doua, iar dosarul ''complet'' meri cu toate astea si cu buletinul unde se fac programari la tine, si inmani politistului dosarul si buletinul

| IoanaLoredana a răspuns:

Trebuie sa te duci unde dai examenul sa te programeze la sala.Si apoi te prezinti cu dosarul complet in ziua cu pricina respectiv in ziua examenului

| CHANELno5 a răspuns:

Trebuie sa platesti o taxa de 5 lei si una de 68 lei. Eu n-am paltit nicio taxa de 25 lei.
Cat despre examen,vorbesti cu instructorul sa iti dea dosarul si mergi si te programezi la oras. Dupa ce te-ai programat poti sa dai examenul teoretic. Poti sa il dai atunci, imediat dupa programare, sau chiar si in alta zi, dar pana in data in care esti programat la oras.
Cand te duci sa te programezi te duci cu dosarul (cu taxele platite, bineinteles) si cu buletinul. O sa iti faca atunci si poza big grin
Sper ca te-am ajutat

| C94 explică:

M-am lamurit intr-un final.Dosarul era practic facut, trebuia doar sa mai pun chitanta de 68 de lei.La mine se platesc, din cauza unei hotarari locale, 25 de lei pentru examen si se platesc in locul unde dai sala.Multumesc frumos pentru raspunsuri.