| JH a întrebat:

Am facut orele pentru permis si as vrea maine sa ma duc sa dau sala. Daca am dosarul ma pot duce cand vreau eu sa dau sala sau trebuie sa fac o anumita programare? Multumesc. Vot +funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula trebuie sa te programezi, sala de examen are o anumita capacitate(nr.de calculatoare) si aceasta nu poate fi depasita. In mod normal trebuia ca scoala de soferi sa te programeze pentru primul examen. Totusi, ai putea incerca, poate ai noroc si nu se prezinta unul ori mai multi dintre cei programati si o sa te ia, desi sunt sceptic. In sensul celor spuse de mine sunt prevederile O.nr.268/2010, citez:
"ART.8.(1) Examinarea se efectueazã numai dupã programarea candidaţilor în acest scop.
(2) Programarea se realizeazã pentru susţinerea probei practice a examenului, în limita locurilor disponibile.
(3) Programarea candidaţilor la primul examen se efectueazã de cãtre unitãţile autorizate în care aceştia au urmat cursurile de pregãtire teoreticã şi practicã, prin utilizarea unei aplicaţii informatice puse la dispoziţie gratuit de cãtre D.R.P.C.I.V., în baza unui protocol.
(4) Programarea la primul examen realizatã de unitatea autorizatã trebuie efectuatã cu cel puţin 7 zile calendaristice înainte de data susţinerii probei practice.
(5) Programarea se poate face şi personal de cãtre candidat, la sediul serviciului public comunitar.
(6) Pentru finalizarea programãrii realizate potrivit alin. (3) sau (5), candidaţii trebuie sã prezinte personal dosarul de examinare constituit potrivit art. 6 alin. (2) sau, dupã caz, art. 6 alin. (6), precum şi actul de identitate valabil în original şi sã parcurgã procedurile de preluare a semnãturii şi a imaginii faciale. Dupã verificare, dosarul se restituie candidatului.
(7) Proba teoreticã se poate susţine începând din ziua în care s-a efectuat programarea prevãzutã la alin. (2) şi pânã în ziua anterioarã susţinerii probei practice.
(8) Programarea la proba practicã se anuleazã, din oficiu, în situaţia în care candidatul nu promoveazã proba teoreticã.
(9) Şeful serviciului public comunitar stabileşte zilnic examinatorii care desfãşoarã activitãţi de examinare. Repartizarea examinatorilor, câte unul pentru fiecare programator, se face de cãtre sistemul informatic, în mod aleatoriu.
(10) Programatoarele şi anexa la testul de examen se listeazã zilnic, de regulã la începutul programului de lucru. Anexa la testul de examen are conţinutul prevãzut în anexa nr. 3.
(11) Reprogramarea pentru susţinerea examenului se solicitã personal de cãtre candidaţi, la sediul serviciului public comunitar." Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie de programare atat pentru ex. teoretic cat si pentru cel practic. Succes la examene!

| Florin6326 a răspuns:

Trebuie sa ai programare sa mergi sa dai examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Braila stiu ca de la depunerea dosarului trebuie sa astepti 7 zile pentru a da traseul iar in astea 7 zile dimineata cand vrei tu dai sala