| CristeaRvnaaz a întrebat:

Am un daihatsu feroza motor 1.6 LTD l am lasat bine in parcare si cand am vrut sa il pornesc nu facea absolut nimic (de la baterie nu cred ca este vreo problema ) ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Verifică totuși bateria. Acum depinde și cât a stat în parcare.
Dacă nu se aude niciun zgomot când încerci să pornești, testează releurile și siguranțele.
Dacă nu se aprinde niciun bec în bord, vezi ca bateria să aiba o conexiune bună. Dăi cu șmirghelul sau peria de sărmă pe bornele la baterie și metalul expus de la cabluri.
Dacă ai curent, releurile și siguranțele sunt bune atunci cel mai probabil e electromotorul.
Poți totuși să pornești mașina dacă îl lovești (electromotorul).
Electromotorul se află mereu între motor și transmisie, din moment ce învârte volanta.

| CristeaRvnaaz explică (pentru DarkAndDreary):

Curent primeste, deci sigur este electromotorul o sa incerc sa il lovesc sa vad daca merge daca nu o sa il schimb, mersii foarte mult!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru CristeaRvnaaz):

E mai eficient dacă cineva îl lovește în timp ce altă persoană încearcă să porneasă.
Cu condiția ca motorul să primească benzină.